Zdieľaná ekonomika

Ako sa zdieľajú cestári, psy, farári, lietadlá alebo hokejoví brankári?

Ako zarobiť na zdieľanej ekonomike? Ak máte nevyužívané auto, ale nechce sa vám s ním jazdiť cez Uber, môžete ho niekomu požičať cez platformy Turo, Getaround, Drivemycar alebo slovenské Carrivederci. Keď už auto zarába, prázdne parkovacie miesto môžete speňažiť cez Justpark, Parkindigo alebo slovenské Parkio. A s parkovacím miestom rovno môžete prenajať aj vybavenie vašej garáže na platforme Toolsity, Jelouetout, Allovoisins, Open Shed alebo Pujcim.to v Česku. Ak sa vám podarí rozpožičať všetko vybavenie garáže, prázdny priestor môžete prenajať ako sklad pre suseda cez platformu Spacer.com alebo StoreAtMyHouse. A možno nebudete potrebovať ani šatník, cez platformu Rent the Runway si môžete prenajať oblečenie všetkého druhu. Za 112 eur mesačne máte k dispozícii akékoľvek tri časti outfitu a môžete ich neustále obmieňať. Poštovné hradí platforma. Špeciálne pre ženy funguje platforma s oblečením StyleLend. Ak máte náhodou nejaké veci, ktorých sa chcete zbaviť nadobro, tak určite využite aplikáciu LetGo, ktorá funguje aj u nás. Vďaka nej je doslova jednoduchšie vec predať ako vyhodiť. Takto môžete predať napríklad aj svoj nábytok. A nahradiť ho prenajatým nábytkom od spoločnosti Ikea, ktorá testuje prvú aplikáciu na jeho zdieľanie.

Keď už nemáte auto, parkovacie miesto, šatník, garáž a ani jej vybavenie, môžete ostať doma a uvariť si niečo dobré . A o výsledok sa podeliť so susedmi alebo turistami cez platformy MealSharing, EatWith, Withlocals alebo AirDnd. Ak predsa len preferujete klasické reštaurácie, tak môžete skúsiť appky LoveYourLeftovers alebo TooGoodToGo, kde sa s vami podelia o zvyšky jedál, ktoré si niekto objednal, ale potom ich už nevládol dojesť a nechal ich nedotknuté na tanieri. Po dobrom obede sa môžete ísť prejsť so psami vašich susedov a zároveň si privyrobiť cez platformu DogVacay alebo Wagwalking. Alebo naopak, ak máte psa, môžete ho cez appku BorrowMyDoggy požičať niekomu, komu ho rodičia nechcú dovoliť. A vy sa môžete ísť previesť na požičanom bicykli cez Cycle.land alebo Spinlister. Ak vás prepadne potreba trochu si popracovať, kanceláriu si môžete prenajať u niekoho doma cez Pivotdesk alebo Sharedesk. V nej sa prihlásite na unikátnu slovenskú platformu Hacktrophy, ktorá spája šikovných hackerov a tvorcov webov, ktorí potrebujú otestovať ich bezpečnosť. Alebo môžete spojiť príjemné s užitočným a využiť appku Ohlala, ktorá spája ľudí s ochotou platiť za sex a ľudí s ochotou nechať si za sex zaplatiť.

Po práci si treba oddýchnuť a nikde sa neoddychuje lepšie ako na samote v prírode. Platformy YouCamp, Shacky, či Unyoked spájajú ľudí, ktorí chcú na nejakom odľahlom mieste kempovať, stanovať, športovať alebo zažiť tradičnú atmosféru s majiteľmi pozemkov, kde je toto všetko možné. Na platformách už nájdete všetko od pláží, cez púšte, až po lesy a hory. Okrem toho niektorí majitelia ponúkajú aj „zážitky“. Môžete si s nimi skúsiť život na odľahlej farme, loviť ryby v ďalekých riekach, založiť oheň alebo stopovať divú zver v lese. Ak sa vám budú zdať niektoré destinácie ďaleko, môžete si cez platformu Flytenow stopnúť lietadlo. Teda presnejšie mohli. Zdieľanie letov nakoniec americký federálny úrad zakázal.

Ak sa vám napriek tomu podarí ubytovať sa u nejakého odľahlého poľnohospodára, určite mu povedzte o platforme Mermix, kde ľudia prenajímajú všetky druhy poľnohospodárskych strojov a mechanizmov. Poľnohospodári by taktiež mohli uvítať platformu Teambrella, kde ľudia navzájom zdieľajú riziko. Je to akýsi poistný Uber. Zlá úroda tak nemusí znamenať koniec. A ak bude ten koniec blízko, určite sa hodí platforma ConfesorGo, ktorá spája ľudí s hriechmi a potrebou sa vyspovedať s dostupnými kňazmi. Ak už by bolo naozaj najhoršie a došlo k nejakej nehode, je tu platforma GoodSam, ktorá pomáha poskytnúť rýchlu prvú pomoc okoloidúcimi. Ak ste lekár, hasič alebo len máte školenie prvej pomoci, môžete sa prihlásiť medzi tzv. "responders". Najskôr si preveria vás a vaše schopnosti a následne môžete pomáhať ľudom v núdzi. Na Slovensku máme prvých dvoch prihlásených v Banskej Bystrici a na letisku v Poprade. Pomáhať však môžete aj bez špeciálneho školenia. Napríklad nevidiacim cez appku BeMyEyes. Pri jej spustení si vyberiete, či potrebujete alebo ponúkate zrak. Software následne automaticky spojí nevidiaceho s vidiacim dobrovoľníkom a tomu druhému zobrazí živý prenos z kamery toho prvého na šikovnom telefóne. Nevidiaci kameru namieri na priestor alebo objekt, ktorý potrebuje identifikovať a človek na druhej strane platformy sa stane jeho očami. Ak sa vám niekedy stalo, že ste aj chceli pomôcť, ale nemali ste dostupný internet, určite využite platformu Fon, kde ľudia zdieľajú prístupy na wi-fi pripojenia z celého sveta.

Alebo sa vám niekedy stalo, že vám ušiel autobus pred nosom? Využite čakanie a zarobte si na lístok - voľné minúty môžete speňažiť cez platformu Spare5. Na nej máte možnosť získať drobné na kávu cez mikrofušky ako tagovanie a popisovanie fotiek, dopĺňanie kľúčových slov alebo vypĺňanie dotazníkov. Ak máte aspoň trochu dobré reflexy, privyrobiť si môžete aj cez platformu GoalieUp. Tá spája hokejové tímy s voľnočasovými brankármi. Väčšinou chce každý strieľať góly, ale nikomu sa nechce ich dostávať. Vďaka tejto appke si brankári vždy dobre zahrajú a ešte aj privyrobia. Najväčšiu popularitu platforma má v Kanade. V tejto krajine sa taktiež objavil aj prvý „Uber pre cestárov“. Dnes funguje napr. platforma Plowme.com, kde si môžete objednať auto s pluhom na odhrnutie snehu podobne, ako si objednávate vodiča cez Uber. Obdobná appka pre množstvo ďalších cestných zariadení a údržbových vozidiel sa volá MuniRent a pomáha pri ich zdieľaní dokonca aj samosprávam v USA. Alebo obdobná aplikácia CoHealo funguje pre zdravotnícke prístroje – tie sú spravidla veľmi drahé a ich efektívne zdieľanie môže zachraňovať životy.

V USA začala fungovať zdieľaná ekonomika aj v ďalšej oblasti, ktorá je spravidla v područí štátu - vzdelávaní. Na platforme TeachersPayTeachers môžu učitelia zdieľať a predávať svoje vlastné najlepšie postupy a učebné materiály pre žiakov. Do dnešného dňa je na stránke zaregistrovaných 4 milióny učiteľov, ktorí dokopy vyplatili skoro 200 miliónov eur rôznym kolegom (12 najlepších učiteľov sa stali milionármi). Ultimátnu formu zdieľanej ekonomiky priniesla platforma Omni. V skratke by som ju opísal ako „sklad s frakčnými rezervami“. Pôvodne chcel jej zakladateľ vybudovať platformu, kde ľudia môžu zdieľať skladovacie priestory. Neskôr ho však napadlo, že prečo by tieto veci mali ležať v nejakom sklade, keď môžu byť ďalej použité a tak prinášať dodatočný príjem. O tento príjem sa platforma delí pol na pol s ľuďmi, ktorí si tam veci odložili.

Kúpiť knihu